Vaikų dantų priežiūra: patarimai ir gudrybės
Kruopštus dantukų valymas – tai įprotis, kurį kiekvienas vaikas turėtų išsiugdyti jau nuo mažų dienų. Tačiau atsižvelgiant į statistiką, galima teigti, kad taisyklinga kasdienė dantų priežiūra – toli gražu ne kiekvieno mažylio įprotis: mūsų šalyje ėduonies pažeistų dantų turi jau kas antras trimetis, o ėduonis ir jo sukeltos komplikacijos neaplenkia ir vyresnio amžiaus vaikų.
Tiesa paprasta ir aiški: vaikų dantys išliks sveiki tik tuomet, jeigu bus tinkamai prižiūrimi. Tačiau tėveliai iš patirties žino, kad ne visuomet paprasta paskatinti vaiką rūpintis savo dantukais, nes tai jam atrodo nuobodu ir nereikalinga.
Kodėl vaikai nenori valytis dantų?
Naujovių ir dar neregėtų potyrių ištroškę mažieji neretai nemėgsta nuobodžių, nuolat pasikartojančių veiksmų. Du kartus per dieną kartojamas dantų valymas jiems asocijuojasi su nuoboduliu. Be to, kai kuriems vaikams tai atrodo nemalonu ir nepatogu.
Reikėtų nepamiršti ir fakto, kad mažamečiai vaikai išgyvena pieninių dantukų kritimą ir nuolatinių dantų dygimą, tad kartais juos gali kamuoti skausmas bei burnos ertmės jautrumas. Tai – dar viena nenoro darbuotis dantų šepetėliu priežastis.
Kad dantų šepetėlis taptų ne priešu, o draugu
Kaip dantų priežiūrą pakeisti ne nemalonia prievole, o įdomiu užsiėmimu, kuris kiekvieną mielą dieną atliekamas noriai ir nesispyriojant? Štai keletas gudrybių, padėsiančių užtikrinti dantukų sveikatą:
- Rodykite asmeninį pavyzdį – tai visuomet kur kas efektyviau, nei įtikinėjimai ar gąsdinimas. Jeigu valote dantis, pakvieskite vaiką tai daryti kartu. Dantų valymą galite paversti ne tik sveikatos išsaugojimo priemone, bet ir mažu šeimos ritualu.
- Didžiausias vaikų dantų priešas – cukrus ir jo turintys produktai. Nors pyragėliai, saldainiai, spurgos ir gaivieji gėrimai yra itin mėgiami visų mažųjų, šiuos produktus derėtų riboti ir leisti jais pasimėgauti tik išskirtinėmis progomis. Vietoje to, palepinkite vaiką sveikais skanumynais: uogomis, vaisių desertais, riešutais ar morkų lazdelėmis. Svarbiausia pasitelkti išmonę, o tuomet pastebėsite, kad pyragaičių ir saldainių vaikui norisi kur kas rečiau.
- Padovanokite mažyliui žaismingą dantų šepetėlį. Nustebsite pamatę, kad mėgstamų animacinių filmukų herojaus atvaizdu papuoštas spalvingas dantų šepetėlis priverčia mažylį kasdien žygiuoti į vonios kambarį su kur kas geresne nuotaika. Naujo dantų šepetėlio įsigijimą paverskite kas mėnesį kartojamu ritualu: tai neleis vaikui nuobodžiauti ir privers kaskart spėlioti, koks dantų šepetėlis laukia jo šį kartą.
- Vaikus dažnai erzina ir atbaido nemalonus įprastinės dantų pastos skonis, tačiau šiandien galima rinktis iš gausybės būtent vaikams skirtų aviečių, bananų, braškių ir daugelio kitų skonių dantų pastų. Leiskite vaikui pasirinkti dantų pastos skonį pačiam. Tai – smulkmena, tačiau galimybė išbandyti kvepiančias ir spalvingas dantų pastas, sužadins vaiko smalsumą.
- Šiuolaikiniai vaikai mėgsta viską, kas siejasi su išmaniosiomis technologijomis: kompiuterinius žaidimus, išmanius prietaisus, mobiliąsias programėles. Koja kojon su šiuolaikinėmis technologijomis žengia ir odontologija, tad kodėl dantukų priežiūros nepaversti interaktyviu žaidimu? Kai kurie gamintojai siūlo išmaniuosius dantų šepetėlius, kuriuos galima susieti su mobiliosiomis programėlėmis. Šios programėlės fiksuojama dantų valymo greitį, judesius bei trukmę. Taip pat galima vaiką supažindinti su edukacinėmis programėlėmis, nurodančiomis kaip taisyklingai valyti dantis, arba parodyti filmukų, kuriuose vaizduojama, kodėl būtina pašalinti ant dantukų apsigyvenusias bakterijas.
- Jei to negana, sukurkite motyvuojančią dantukų valymo sistemą – nupirkite mažyliui kalendorių, kuriame kaip apdovanojimą kaskart išsivalius dantis įklijuosite spalvingą lipduką.
Skatiname tėvelius nepamiršti auksinių rūpinimosi vaikų dantukais taisyklių: kruopščiai saugokite tiek pieninius, tiek nuolatinius dantis, apsiginkluokite kantrybe ir visuomet turėkite omenyje, kad reguliarus ir teisingas dantų valymas nuo pat mažų dienų padės užtikrinti jūsų vaiko burnos ertmės sveikatą visam gyvenimui.