• Darbo valandos: 08:00 – 20:00
  • info@mintiesklinika.lt
Pirmoji pagalba ištikus danties traumai
Aug

Pirmoji pagalba ištikus danties traumai

Vizitą pas savo gydytoją odontologą dažnai planuojame iš anksto: norėdami pasitikrinti profilaktiškai, arba susidūrę su danties skausmu bei kitais nepageidaujamais simptomais. Tačiau kartais skubaus apsilankymo odontologijos klinikoje prireikia visai netikėtai – įskėlus, nuskėlus ar išsimušus dantį nelaimingo atsitikimo metu.

Statistikos duomenimis, beveik 14 proc. žmonių yra kada nors patyrę danties traumą. Su didžiausia rizika susiduria 7 – 10 metų amžiaus vaikai, nes jie yra judrūs, o jų kaulai elastingesni ir mažiau atsparūs sužeidimams. Dantų traumas sąlygoja skirtingos priežastys, tad jos skiriasi savo sudėtingumu: nuo nuskilusio danties kampelio ar klibančio danties, iki išmuštų arba į žandikaulio kaulą įmuštų dantų.

Susižalojau dantį. Ką daryti jeigu..?

  • Dantis išniro. Susitrenkus galvą arba susižeidus lūpą, neretai pažeidžiami ir dantys. Net jeigu nejuntamas joks skausmas, vis tiek derėtų nuvykti pas gydytoją odontologą ir išsiaiškinti, ar nebuvo pažeistas danties kraujagyslių bei nervų pluoštas ir ar nelūžo danties šaknis. Jei pastebėjote, kad dantis tapo paslankus ir juda, tai reiškia, kad jam kuo skubiau reikalingas įtvėrimas bei endodontinis gydymas.
  • Nulūžo danties dalis. Tai – viena paprasčiausių ir dažniausiai pasitaikančių traumų. Tai gali nutikti sportuojant, griūnant, žaidžiant ar tiesiog vos kelioms minutėms pamiršus apdairumą. Jei nuskyla tik nedidelis danties kraštelis, dažniausiai pakanka šiek tiek nupoliruoti aštrų kampą arba prarastus danties audinius atstatyti plombinėmis medžiagomis. Jeigu nuskyla didelė dalis danties vainiko, reikėtų pasistengti surasti nulūžusią danties dalį, nes ją vis dar galima pritvirtinti gydant pažeistą dantį.
  • Dantis išmuštas. Išsimušus dantį, pirmiausia reikia pasistengti nusiraminti ir jį surasti, nes kai kuriais atvejais jį vis dar galima replantuoti (įsodinti atgal į burnos ertmę). Suradus dantį, jį galima imti tik už vainiko, nes imant už šaknies, galima netyčia pašalinti ląsteles, kurios replantuojant padidina prigijimo galimybę. Dantį švariomis rankomis reikėtų įdėti į burnos ertmę ir tuomet skubiai vykti pas gydytoją odontologą. Jei to padaryti nepavyko, dantį reikia panardinti į specialų skystį, kurio galima įsigyti vaistinėse, pieną, arba akių lęšiams skirtą tirpalą. Jokiu būdu negalima danties laikyti sausai, įsukto į servetėlę, ar kišenėje, nes tuomet jis išsausės ir jo replantuoti nepavyks.
  • Dantis įmuštas į vidų. Tai – viena sudėtingiausių traumų, dar vadinama intruzija. Dantis gali būti įmušamas taip giliai, kad kai kuriais atvejais visiškai pasislepia už dantenų. Tai itin pavojinga pieninius dantis turinčiam vaikui, nes įmuštas laikinasis dantis gali pažeisti nuolatinių dantų užuomazgas. Jeigu įmušamas pieninis dantis, įsitikinus, kad tai nesukels jokių komplikacijų, jis paliekamas sudygti, o jeigu taip nutinka nuolatiniam dančiui, reikalinga skubi gydytojo burnos chirurgo ar ortodonto konsultacija.

Turėkite omenyje, kad dantų traumų rizika ženkliai padidėja užsiimant sporto šakomis, kurių metu galima susižeisti galvą: žaidžiant ledo ritulį, krepšinį, boksuojantis, važinėjant dviračiu, riedlente, slidinėjant, užsiimat alpinizmu ar pan. Saugokite save, o jeigu nepavyko išvengti nelaimės, kuo skubiau atvykite pas gydytoją odontologą, kuris įvertins esamą padėtį ir paskirs reikiamą gydymą. Kuo greičiau apsilankysite, tuo didesnė tikimybė, kad pavyks išsaugoti danties gyvybingumą ir išvengti tolimesnių komplikacijų.