• Darbo valandos: 08:00 – 20:00
  • info@mintiesklinika.lt
Kaip prižiūrėti dantis nėštumo metu?
Aug

Kaip prižiūrėti dantis nėštumo metu?

Nėštumas – vienas ypatingiausių laikotarpių kiekvienos moters gyvenime. Šiuo metu derėtų sulėtinti gyvenimo tempą, nepervargti, taisyklingai maitintis ir atidžiau rūpintis savo sveikata, nes tai svarbu ne tik būsimai mamai, bet ir kūdikiui.

Itin reikšmingas elementas laukiantis – sveika burnos ertmė. Tyrimų duomenimis, prasta dantų ar aplink juos esančių audinių būklė gali neigiamai paveikti nėštumo eigą ir netgi komplikuoti kūdikio atėjimą į šį pasaulį. Dantų priežiūra nėštumo metu apipinta įvairiais mitais: vienos būsimos mamos įsitikinusios, kad šiuo laikotarpiu negalima lankytis pas gydytoją odontologą, o kitos baiminasi, jog praras dantis. Kur iš tiesų slypi tiesa, ir kaip pasirūpinti savo dantimis laukiant kūdikio?

Nėštumas = pažeisti dantys?

Nėštumas – nepaprastai didelis krūvis visam organizmui. Kiekviena moteris, kuriai teko išgyventi kūdikio laukimą, gali patvirtinti, kad šiuo laikotarpiu neišvengiamai keičiasi visas kūnas. Deja, ne visi pokyčiai yra džiuginantys: dažna būsima mama skundžiasi lėtiniu nuovargiu, plaukų slinkimu, o kai kurios tvirtina, jog dėl nėštumo ima sparčiau gesti dantys.

Iš tiesų, nėštumas pats savaime dantų nepažeidžia, tačiau laukiantis įvyksta daugybė organizmo pokyčių: persitvarko hormonų sistemos veikla, sumažėja vitaminų ir mineralinių komponentų bei susilpnėja imunitetas, tad ženkliai padidėja uždegiminių burnos ertmės susirgimų, pavyzdžiui, gingvito rizika. Be to, susilpnėjus imunitetui, burnos ertmėje ima sparčiau daugintis ėduonį sukeliantys mikroorganizmai. Besilaukiančių moterų dantų emalis sparčiau yra, o nėštumo metu neretai pasitaikančios dantenų ir periodonto ligos gali tapti priešlaikinio gimdymo ar per mažo naujagimio svorio priežastimi. Todėl intensyvi dantų priežiūra nėštumo laikotarpiu yra viena reikšmingiausių priemonių, leidžiančių apsaugoti tiek savo, tiek kūdikio sveikatą.

Laukiatės? Štai esminės burnos ertmės priežiūros taisyklės:

  • Kruopščiai valykite dantis du kartus per dieną. Dantų valymas kai kurioms nėščiosioms sukelia pykinimą, tad patariama rinktis šepetėlį maža galvute ir dantis valyti lėčiau, susikoncentruojant į kvėpavimą;
  • Sumažinkite cukraus vartojimą arba visiškai atsisakykite pridėtinio cukraus turinčių produktų, nes nėštumo metu ėduonies rizika – itin didelė;
  • Jeigu rytinis pykinimas sukelia vėmimą, tokiu atveju rekomenduojama praskalauti burną šiltu vandeniu ar fluoro tirpalu, tačiau jokiu būdu iš karto po to nevalykite dantų – padarykite tai maždaug po valandos;
  • Jei kamuoja refliuksas (kasdien pasikartojantis rėmuo), sugriežtinkite savo mitybos režimą – nepraleidinėkite svarbiausių dienos valgymų, venkite aštraus ir riebaus maisto, citrusinių vaisių.

 
Ar galima lankytis pas odontologą?

Kai kurios mamos taip ir neapsilanko gydytojo odontologo kabinete visus 9 nėštumo mėnesius, nes yra įsitikinusios, kad gydyti dantų šiuo laikotarpiu negalima. Iš tiesų, nėštumo metu pas gydytoją odontologą lankytis ne tik galima, bet ir būtina. Idealiausiu atveju, visas reikiamas gydomąsias burnos ertmės procedūras derėtų atlikti dar iki pastojimo, arba antrąjį nėštumo trimestrą.

Jeigu nepavyko išvengti ėduonies sukeltų pažeidimų, dantų šaknų kanalų uždegimo ar prireikė danties šalinimo, prieš procedūrą būtina informuoti gydytoją apie nėštumą. Jis paskirs tik tokias procedūras, kurios yra nekenksmingos būsimam kūdikiui, parinks saugų procedūrai reikalingų nuskausminamųjų kiekį ir pasirūpins, kad gydymo metu jaustumėtės patogiai ir nepatirtumėte streso.